PRACOWNIA SZTUKI

Uniwersytet w Siedlcach

Miskiewicz plakat

Szanowni Państwo,

Mam zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkową wystawę twórczości Krzysztofa Miśkiewicza, która ukazuje znany nam świat w mrocznym, tajemniczym stylu. Tytuł wystawy jest nawiązaniem do podróży Alicji na drugą stronę lustra, onirycznych wizji jak w Miasteczku Twin Peaks, czy dziecięce lęki rodem z prozy Stephena Kinga. Zwykły widok z okna, ludzka sylwetka, zakłócenia obrazu mogą, ale nie muszą powodować u nas dreszcz emocji i strachu. Wszystko zależy od interpretacji i kontekstu. Ta druga strona może być na przykład snem - koszmarem, albo traumą. Może być też po prostu zwykłym pochmurnym dniem, niczym więcej. Po drugiej stronie snu lub uczuć. Po stronie zła lub dobra – klasyczny dualizm będący w sztuce praktycznie od początku. Krzysztof Miśkiewicz raczej patrzy na świat z perspektywy zła. Nie wierzy w ludzkość jako ogół i uważa, że jako gatunek przyczyniliśmy się do nieuchronnej katastrofy.

Krzysztof Miśkiewicz – urodzony w 1980 roku w Tarnobrzegu - społecznik, animator kultury alternatywnej, a od niedawna artysta malarz. Jak sam o sobie mówi: „twórca czasów pandemii”, bo przygodę z malarstwem rozpoczął w marcu 2021 roku i  pasja ta trwa po dziś dzień. W środowisku kulturalnym Tarnobrzega znany przede wszystkim z organizacji koncertów hardcore/punk, (przed pandemią w ramach działalności Stowarzyszenia M-Rock, w którym pełnił funkcję członka zarządu), obecnie zaś jako założyciel Kolektywu Kulturalnego What's That Noise, który zajmuje się organizacją wystaw, kuchni społecznych i happeningów.

Debiutował w grudniu 2022 roku wystawą w tarnobrzeskiej Wozowni. Jego druga indywidualna wystawa również była prezentowana w rodzinnym Tarnobrzegu w tamtejszej Galerii Głównej Biblioteki Publicznej. Jego prace malarskie wymykają się jednoznacznej kategorii. Mówi o sobie, że jest artystą jeszcze poszukującym swojego stylu, dlatego w jego twórczości możemy spotkać melancholijne i oniryczne pejzaże, abstrakcje oraz glitch artowe prace. Inspiruje go szeroko rozumiana popkultura, literatura, kino, wczorajszy sen.

Serdecznie zapraszamy na tę mroczną podróż reprezentowaną przez prace Krzysztofa Miśkiewicza.

Wystawa realizowana przez studentów - Piotra Walewskiego i Paulinę Lewandowską w ramach zajęć z wystawiennictwa, które prowadzi dr. Marcin Sutryk.

 Data wernisażu: 04.11 | poniedziałek | Godzina: 18.00 | Miejsce: Galeria Kultura | Adres: 3 Maja 44/2, 08-110 Siedlce