PRACOWNIA SZTUKI

Uniwersytet w Siedlcach

foto z

Wystawa fotografii studentów kierunku Sztuki Plastyczne na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Martwa natura, to jeden z wielu tematów realizowanych w trakcie zajęć z fotografii prowadzonych przez dr Marcina Sutryka. Temat ten zostanie zaprezentowany w dwóch odsłonach. Jedna to klasyczne ujęcie w stylu jaki ukształtował się w siedemnastowiecznej Holandii. Druga zaś, to zupełne odejście od naturalistycznego portretowania przedmiotów, czerpiące inspirację z kubistycznej martwej natury z gitarą. Aby zobaczyć co z tej wybuchowej mieszanki malarstwa i fotografii wyszło zapraszamy na wernisaż wystawy!

W wystawie udział biorą studenci pierwszego roku studiów magisterskich kierunku Sztuki Plastyczne:
Justyna Biardzka, Svetlana Goreva, Klaudia Dominika Kisiel, Natalia Pluta, Dariusz Skiermunt, Dominika Maria Szufranek, Wiktoria Świętuchowska, Anna Zawalich.
Pracownia fotografii - prowadzący dr Marcin Sutryk
 
MARTWA NATURA Z… ...to wystawa fotografii zrealizowana przez studentów I roku Sztuk Plastycznych II stopnia w Pracowni fotografii pod opieką dr Marcina Sutryka. Realizacje fotograficzne widoczne na ścianach Galerii Kultura stanowią efekt zmagań studentów z niecodziennymi tematami. Pierwszym tematem było przedstawienie w formie fotografii martwej natury na wzór motywu vanitas,przejawiającego się w XVI-XVII wiecznym holenderskim malarstwie. W kulturze masowej holenderskie „portrety przedmiotów” intrygują ukrytymi znaczeniami,zachwycają swoim realizmem. Największym wyzwaniem w narzuconym zadaniu okazał się dobór odpowiednich przedmiotów oraz stworzenie iluzji, która sprawiłaby, że oglądający fotografie będzie przekonany, iż w rzeczywistości spogląda na namalowany obraz. Prezentowane prace są ostatecznym dowodem na to, że udało nam się stworzyć tę iluzję. 
 
Drugi temat przedstawionych zdjęć odnosi się do pomysłu prowadzącego,który zaproponował stworzenie niebanalnej martwej natury z gitarą w stylu kubistycznym. Kubizm to kierunek w sztuce współczesnej, który polega na zastosowaniu geometrii kształtów,artyści pokazywali przedmioty z kilku różnych stron na raz. Nazwa pochodzi od słowa cube czyli sześcian, co dobrze obrazuje spojrzenie na ten nurt w sztuce. W swoich pracach kierowaliśmy się różnym przedstawieniem gitary, ale nie każda praca prezentuje prawdziwą gitarę,niekiedy jest to przestrzenna mozaika różnych przedmiotów, układających się w znajomy kształt instrumentu.
 
Oba tematy, choć odnoszą się do martwej natury i na pierwszy rzut oka są podobne, stanowią kontrast. Zadania, z którymi się zmagaliśmy, poszerzyły naszą wiedzę o rozbieżnych nurtach w sztuce. Wzbogaciliśmy się również o cenne doświadczenie operowania światłem i tworzenia kompozycji, co bardzo pomogło nam w realizacji naszych prac, które dziś możecie Państwo podziwiać na ścianach Galerii Kultura. 
Wiktoria Świętuchowska I rok Sztuk Plastycznych II stopnia.