Działania artystyczne są świadectwem historii człowieka. To trud kreowania relacji między ideami, a realnością życia. Konkretne wydarzenia, rzeczywiste miejsca, stały się motywami prac Haliny Cholewki. Pieczołowicie budowane kompozycje poprzez nakładanie – nadrukowywanie kolejnych warstw koloru, odpowiedniego nasycenia, gęstości pigmentu tworzą autorską technikę cykli „Miejsca”, „Jerozolima” oraz prac z cyklu „Suk” - inspirowanych północnoafrykańskimi straganami w wąskich uliczkach tunezyjskich miasteczek.
„Obrazy drukowane” to swoistego rodzaju znaki, w których ukryta jest określona informacja. Informacja budowana nie w oparciu o czytelność przedmiotu, rzeczy, a raczej wielowątkową podróż w przestrzeń, gdzie ściera się to, co realne z tym, co nie realne. Wiara, z jaką podchodzę do „czytania” tych prac, jest stanem ciągłej gotowości. Jest aktem odkrywania kolejnych intelektualnych wartości przybierających różne formy, często w swej treści zaskakujące i nie do końca wytłumaczalne.
Halina Cholewka to przede wszystkim grafik poszukujący i eksperymentujący. Pewnym zabiegiem formalnym jest umieszczenie w ekspozycji prac wykonanych w technice pastel - zrealizowanych w kulturze nawiązującej do ekspresji wypowiedzi graficznej. Treść tych prac dopełnia ogólny wydźwięk wystawy, odnoszącej się do miejsc i ich znaczenia w procesie twórczym autorki. Owe miejsca i zdarzenia budują poszczególne opowieści, które Autorka zamyka w cykle ożywiające świat wyobraźni, kreowane przez pryzmat indywidualnych doświadczeń.
Wypowiedź artystyczną Autorki rozumiem zarówno, jako dzieło - formę plastyczną, jak i dążenie do określenia formy idei życia - w określonej kulturze oraz zjawisk, jakie mają wpływ na jego charakter i kształt.
Tomek Nowak
Siedlce, styczeń 2016 r.
Wystawa grafiki Haliny Cholewki pt. "Fenomen miejsca": Galeria Teatralna CKiS w Siedlcach 25.II - 3.IV.2016 r.
Halina Cholewka
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dyplom z grafiki artystycznej w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza uzyskała w 1976 r. Autorka prezentuje prace z dziedziny grafiki i rysunku na indywidualnych i zbiorowych wystawach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
W latach 1986 -2014 Halina Cholewka była wykładowcą Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W tym czasie oprócz twórczych działań artystycznych realizowała
bogaty program edukacyjny oraz uczestniczyła w szerokim spektrum działaniach organizacyjnych i promocyjnych na rzecz naszej Uczelni. Wymienię między innymi te jak uczestnictwo w zespole redakcyjnym czasopisma uczelnianego „Wieści Akademickie, członkostwo w Komisji Rektorskiej ds. Organizacji Muzeum Akademii Podlaskiej, w 2000 roku zainicjowała współpracę z Muzeum Regionalnym w Siedlcach . Współpraca miała na celu prezentowanie dorobku plastycznego studentów i tym samym promowanie absolwentów oraz specjalności Pedagogika z Plastyką.
W latach 2008-2011 brała udział w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, jako trener i ekspert przy realizacji form szkoleniowych i doradczych. W latach 2009-2010 – pracowała w zespole redagującym album „Kolekcja Akademii Podlaskiej” oraz album „Marian Gardziński”. W roku 2012 powołuje zespół któremu przewodniczy w przygotowaniu formuły nowego kierunku z Obszaru Wiedzy - Sztuka. W roku 2014 na mocy decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego,Wydział Humanistyczny UPH w Siedlcach otrzymuje uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku "Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych".
Za pracę dydaktyczną i organizacyjną na uczelni Pani Halina Cholewka została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Fotogaleria