WYDZIAŁ SZTUKI
INSTYTUT SZTUK PLASTYCZNYCH
Uniwersytet w Siedlcach

Na zdjęciu organizatorzy wystawy, Edyta Dzierż, Marcin Sutryk i Zbigniew Karczmarzyk

W dniu 21 listopada w Galerii "Ściana" w budynku Wydziału Humanistycznego UPH przy ul. Żytniej 39 w Siedlcach odbył się wernisaż wystawy malarstwa Edyty Dzierż pt. ,,Abstrakty i realne odniesienia."


 Edyta Dzierż ukończyła Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2004 r. uzyskała Dyplom „Pejzaż” z malarstwa w pracowni prof. Mariana Czapli prezentowany w Galerii Studio w Warszawie. Aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego – realizacja mozaiki Przemienienie Pańskie (Ołtarz Dolny Kościoła M. B. Wspom. w Warszawie). W latach 2000 - 2002 specjalizacja z rzeźby w pracowni prof. Gustawa Zemły. Figuruje w Rankingu Rzeczpospolitej - Kompas Młodej Sztuki w latach 2008, 2010, 2012. Współtworzy interdyscyplinarne grupy twórcze: Symfonia, Art Visual Dance oraz międzynarodowy ruchu artystyczny Artinterference. Jest kuratorem artystycznym działań grupy Młodzi Sztuką i międzynarodowego projektu Eviva l'Arte.Tworzy autorskie projekty artystyczne oraz działa jako organizator, kurator ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw/projektów promujących sztukę współczesną. Współpracuje również z muzykami m. in.: prof. dr hab. Elżbietą Gajewską, Iwoną Jędruch, Katarzyną Oczkowską, Tadeuszem Sudnikiem. Współtworzy PRACOWNIĘ 23 na warszawskiej Pradze i inicjatywę Stan Rzeczywisty *nocne spotkania z twórcami. Wystawia solo i zbiorowo w Polsce i nie tylko.Zajmuje się malarstwem, technikami ściennymi (mozaika, sgraffito, fresk), live painting, performance: obraz - dźwięk - światło.

Artystka o swoich pracach mówi:
,,Każde moje działanie (malarskie, live painting/performnce) to spotkanie (artystki i odbiorcy, człowieka z człowiekiem), tworzenie, improwizacja i odkrywanie: indywidualnych oraz wspólnych emocji i energii. W twórczości bliskie jest mi pojęcie ‘synestezja’. Wyraża się ono u mnie w poszukiwaniach i określaniu związków między malarstwem/obrazem, dźwiękiem i światłem. Na płótnach kojarzę abstrakty i realne odniesienia, w które uwikłany jest człowiek. Widz obcując z moimi rzeczywisto-abstrakcyjnymi obrazami zestraja się z nimi. Określone jakości (kolor, forma, ruch, dźwięk, światło/cień, przestrzeń, struktura/faktura...) poruszają zmysły i wywołują konkretne skojarzenia, emocje - przyjemne lub nieprzyjemne, bliskie nam lub dalekie, obce i dziwne, ciepłe lub zimne, znane lub zaskakujące!"

Wystawa organizowana przez studentów kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych w ramach przedmiotu "Wystawiennictwo z elementami reklamy"

Wernisaż 21 listopada 2018 r. o godz.18.00
Wystawa 21 listopada - 2 grudnia 2018 r.

Kuratorki wystawy:
Klaudia Maciejak
Justyna Szczepaniuk


Fotogaleria




zdjęcia Michał Gardziński