"W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń" - napisano w uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającej rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta w związku z mijającą 28 lipca br., 20. rocznicą śmierci jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku. Spotkanie na Wydziale Humanistycznym UPH w Siedlcach pt. „Barbarzyńcy” nawiązywało do idei określających postawę twórczą Zbigniewa Herberta.
Sam Herbert nazwał siebie „barbarzyńcą” w ogrodzie europejskiej kultury, ale było to określenie na wskroś ironiczne, skoro tak doskonale potrafił opisać tę kulturę w swoich wierszach i esejach. Program spotkania inspirowanego twórczością Autora Pana Cogito obejmował serię miniwykładów – „Herbert i sztuka” dr. Romana Bobryka z Zakładu Literatury Polskiej UPH w Siedlcach, „Wielokulturowość miasta Siedlce” dr. Edwarda Kopówki Kierownika Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, „Geniusz w sztuce” mgr Doroty Pikuli Kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Dopełnieniem wieczoru była prezentacja fragmentów utworów Herberta w interpretacji studentek I roku pedagogiki II st. z/s edukacja wieku dziecięcego i studentek Koła Naukowego Polonistów UPH oraz wernisaż wystawy twórczości zaproszonych artystów, nauczycieli akademickich i studentów kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
Ideą wystawy w „A galerii” i w Galerii „Ściana” przy współpracy z Dyrektorem Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” Panem Markiem Błaszczykiem w Chlewiskach jest zaprezentowanie wypowiedzi zaproszonych autorów, którzy poprzez swoje postawy twórcze budują proporcje między człowiekiem, dobrem i pięknem, czyli tym, co powinno być kręgosłupem współczesnej kultury. Przez pryzmat indywidualnego doświadczenia próbują oni opowiedzieć, a raczej przekazać swoje spostrzeżenia, podzielić się swoimi zwątpieniami. Przedstawić znaczenie tego co ma wpływ na proces poszukiwania i budowania takich wartości, jak prawda, dobro, tolerancja i miłość.
Wystawa czynna do 11 czerwca 2018 r.
Autorzy biorący udział w wystawie:
PRZEMEK BADOWSKI, STANISŁAW BIAŁOGŁOWICZ, MIKOŁAJ BIELUGA, PAWEŁ BORKOWSKI BARTOSZ BUDRECKI, HALINA CHOLEWKA, AGNIESZKA CZERNIK, MICHAŁ GARDZIŃSKI, KAMIL JASTRZĘBSKI, JEREMI KRÓLIKOWSKI, JAREK KURZAWA, PAULINA LENDZION, PAWEŁ LITWIN, AGNIESZKA MAZEK, MAGDALENA MISZCZAK, TOMASZ NOWAK, IRENEUSZ PARZYSZEK, MAGDALENA PASTUSZAK, PATRYK PYKACZ, DARIUSZ SKIERMUNT, MARCIN SUTRYK, MACIEK TOŁWIŃSKI, ANDRZEJ RUCIŃSKI, ALEKSANDRA RYKAŁA, IZA STARĘGA, MAŁGORZATA SZOSTEK, ROBERT SZYMANI, ANTONI WRÓBLEWSKI, ROMAN WYSZYŃSKI.
Fotogaleria
zdjęcia Michał Gardziński