Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Prezentacja twórczości sakralnej ; rzeźbiarskiej i projektowej Dobrosława Bagińskiego.
16 marca – 17 kwietnia 2016 r.
Autor Dobrosław Bagiński ma w dorobku ważne dzieła sztuki sakralnej i ten fragment jego twórczości prezentowany jest na naszej wystawie.
Najbardziej znany jest z realizacji wnętrz kościołów: świętego Andrzeja Boboli i Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie, pomnika świętych Cyryla i Metodego w Niemczech ( Bautzen) oraz ołtarza papieskiego z 1987 roku na Czubach w Lublinie.
Za Drogę Krzyżową w kościele św. Andrzeja Boboli otrzymał w 2001 roku Nagrodę Artystyczną Miasta Lublina. W uznaniu osiągnięć twórczych w dziedzinie sztuki sakralnej Dobrosław Bagiński został w 2006 roku uhonorowany przez Stolicę Apostolską medalem PER ARTEM AD DEUM - PONTIFICIUM CONSILIUM DE CULTURA. Szczególnie ważne miejsce w jego twórczości zajmuje tematyka pasyjna. Poza dokonaniami artystycznymi, opublikował też kilka ważnych tekstów teoretycznych dotyczących współczesnej sztuki sakralnej.
W latach 1976-2009 profesor Dobrosław Bagiński nauczał w Wydziale Artystycznym UMCS, od 2007 prowadził zajęcia z dziedziny rzeźby na kierunku Architektury i Urbanistyki w Politechnice Lubelskiej oraz zajęcia na Gospodarce przestrzennej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie współtworzy zespół naukowo-dydaktyczny na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
Prezentacji towarzyszył wykład autorski pt. „Pasja w języku sztuki współczesnej”.
Fotogaleria
zdjęcia Jarosław Kurzawa